Facebook ikona

Jeseník nad Odrou slaví titul Vesnice roku 2013

24. 9. 2013

Vítězem devatenáctého ročníku soutěže a nositelem titulu Vesnice roku 2013 se stala obec Jeseník nad Odrou z Moravskoslezského kraje. Výsledky celostátního kola soutěže oznámil dne 14. září ministr pro místní rozvoj František Lukl a zástupci vyhlašovatelů soutěže v Luhačovicích na Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem.

Letošní ročník soutěže byl ve znamení 273 přihlášených obcí ze třinácti krajů České republiky. Všechny přihlášené obce byly v letních měsících navštíveny a hodnoceny krajskou hodnotitelskou komisí. Vítěz každého kraje, obec oceněná Zlatou stuhou, postoupil do celostátního kola. V celostátním kole bylo tedy třináct obcí. Tato zlatá třináctka byla první týden v září navštívena celostátní hodnotitelskou misí. Každá obec měla na svou prezentaci čtyři hodiny čistého času. "Všechny obce byly výborně připravené. Prezentace byly živé a nápadité. Rozhodně nám ani jedna obec neulehčila naše následné rozhodování" řekl předseda celostátní komise Martin Vysoký, starosta obce Řepice.

Výsledky celostátního kola soutěže byly již po páté vyhlášeny v Luhačovicích v rámci konání Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem. Vítězem a nositelem titulu Vesnice roku 2013 se stal Jeseník nad Odrou z Moravskoslezského kraje. Druhé místo získala obec Holovousy z Královéhradeckého kraje a třetí příčku obsadila obec Dolní Újezd z Pardubického kraje.

Komise se dále rozhodla udělit Koláčovou cenu, za nejlepší domácí koláče, obci Vysoké Pole ze Zlínského kraje. V rámci celostátního kola se každoročně uděluje také Putovní pohár Folklorního sdružení ČR. Ten v letošním roce získala obec Šakvice za podporu Dětského folklorního souboru Hanýsek ze Šakvic, kvalitu udržování lidových krajových zvyků, krojů, písní a tanců a také za vyhledávání nových přístupů k jejich zachování a zdokonalování v současném životě.


Ostatní aktuality

Seminář Vesnice roku 2014

3. 3. 2014

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR, Liberecký, Moravskoslezský a Jihomoravský kraj pořádají i v letošním roce odborný seminář, jehož cílem je přiblížení této soutěže zájemcům a možným účastníkům soutěže. celý článek

Audience vítězů Vesnice roku 2013 u pana prezidenta

13. 1. 2014

Na několikaletou tradici přijetí vítězů navázal také nový prezident pan Miloš Zeman, který své první funkční období zahájil v měsíci březnu roku 2013. Předcházejících deset let trávil na své staré tvrzi na Vysočině. Nejen těchto deset let, ale také bohaté osobní a pracovní zkušenosti jej pojí s venkovem. celý článek

Partner soutěže Vesnice rokuŠkoda Auto

Mediální partner soutěže Vesnice rokuDeník


©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova