Facebook ikona

Lány - 2. místo v soutěži Vesnice roku 2009
Středočeský kraj

Hodnocení komise

Když se řekne Lány, každý si je okamžitě spojí s prezidentskou tradicí. Je to pro jejich občany plus nebo mínus? Celostátní hodnotící komise při své návštěvě ocenila, že celé hodnocení Lánští uchopili sympaticky, vkusně a nepodbízivě. Měli totiž na ukázání i spoustu jiných, stejně zajímavých věcí, které dokumentovaly bohatý život i promyšlený rozvoj této vesnice. Vedení obce se spoustou dobrovolných pomocníků dokázalo, že kromě jiného je i organizačně schopné. Předvedené prezentaci nechyběl vtip, ukázky všeho důležitého i přesně splněný časový harmonogram. Není proto divu, že Lány ve finále „na bedně“ nechyběly.

Lány o sobě

První písemná zpráva o Lánech se v dochovaných materiálech objevuje již v roce 1392, kdy ves patřila zemanskému rodu Kladenských z Kladna. Již v této době listiny hovoří o dřevěné tvrzi, která v Lánech stála, pravděpodobná je i existence panského poplužního dvorce. Místní část Vašírov byla založena v blízkosti Lán pravděpodobně ve druhé polovině 14. století.

Návštěvníci obce mohou vedle rozsáhlého zámeckého parku navštívit také Muzeum sportovních automobilů, turisticko-sportovní areál s ubytovací kapacitou nebo Muzeum TGM s expozicí prvního československého prezidenta, kde je prezentována také Masarykova rodina, ale i československé legie a období první republiky. Lány jsou veřejnosti známé také díky baroknímu zámku uprostřed křivoklátských lesů, který je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Nejaktivnějším a zároveň nejstarším sdružením v obci je sbor dobrovolných hasičů (založen roku 1881), který se může pochlubit širokou mládežnickou základnou, včetně dívčího družstva, a četnou účastí na soutěžích. Sokol, který byl založen roku 1918, v současné době tvoří pět oddílů - všestrannosti, stolního tenisu, volejbalu, nohejbalu, floorballu a mezi sebe přijali i Divadelní spolek Tyrš. Mezi dalšími v obci působí také fotbalový, hokejový a tenisový klub.

V rámci soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova získala obec Lány v roce 2008 ocenění Modrá stuha – za společenský život.©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova