Facebook ikona

Lukavice - 2. místo v soutěži Vesnice roku 2017
Pardubický kraj

Hodnocení komise

Lukavice – to je rozkvetlá obec pyšnící se bohatou a dobře udržovanou zelení, jejíž součástí jsou i nové výsadby alejí podél cest a také zahrádky, jejichž plody bývají každý podzim zpracovány místními akčními zahrádkáři v moštárně.
Obec věnuje velkou péči výchově mladé generace, a to jak v mateřské, tak i na základní škole. Vytváří komplexní podmínky pro aktivní sportovní vyžití všech generací stavbou nových sportovišť a opravou stávajících. V obci Lukavice perfektně fungují tradiční i méně tradiční spolky včetně osmačtyřicetičlenného tanečního souboru Česká Beseda.
Ztělesněním lásky k obci je jistě stařeček, který svůj život prožitý v Lukavici ztvárňuje ve svém autorském básnickém díle.

Lukavice o sobě

Lukavice, s velikostí katastru o rozloze 1110 ha, leží v podhůří Orlických hor, v okrese Ústí nad Orlicí a téměř spojuje města Letohrad a Žamberk. Obec je dostupná vlakem, autobusem i po cyklostezce.
Nejstarší dochovaná písemná zmínka o obci pochází z r. 1354. Historickou dominantou je kostel sv. Filipa a Jakuba a před ním stojící sousoší Kalvárie. V centru obce, na návsi se nachází budova základní a mateřské školy a budova obecního úřadu, v níž najdete také hasičskou zbrojnici a turistickou ubytovnu. Naproti škole je centrum pro společenské a sportovní akce - sokolovna s přilehlým sportovním areálem, včetně dětského hřiště a fit parku. V obci je také řada provozoven drobných živnostníků, prodejna nábytku, Konzum a také dvě pohostinství.
Pokud vás cesta zavede mimo zastavěnou část obce, můžete objevit kouzlo relaxace při rybolovu na rybnících Záhořském a Mostiska. Za poslední roky obec v krajině vysázela přes 650 stromů a 560 keřů v alejích podél cest.©2011 Vesnice roku v Programu obnovy venkova